Antalya Müzesi Müdürlüğü

Tarihçemiz

 

ANTALYA MÜZE TARİHÇESİ

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra 28 Mart 1919 tarihinde İtalyanların Antalya’yı işgal etmelerinin ardından, açıkta gördükleri eski eserleri toplamaya başlamaları üzerine Süleyman Fikri ERTEN harekete geçer. O sırada Antalya Lisesi’nde öğretmenlik yapan Süleyman Fikri Bey Antalya Mutasarrıflığı’na başvurarak kendisini 15 Ekim 1919 tarihinde, fahri Asar-Atika (eski eser) memuru tayin ettirir ve müze kurma girişimlerine başlar. İlk olarak Antalya merkezinde yer alan eski eserleri Tekeli Mehmet Paşa Camii karşısında bulunan terk edilmiş Bayraktar Baba Türbesi’nde toplayarak bir depo müze oluşturmaya başlamış ve bu suretle Antalya Müzesi’nin ilk temelini atmıştır. 1922 yılında Antalya Müzesi mübadele sonrasında Rumların geride bıraktığı beş kiliseden biri olan Panaya Kilisesi (Alaaddin Camii)’ne taşınmıştır. Böylece Antalya’da eski eserlerin ilk defa Bayraktar Baba Türbesi’nde depo kavramı altında toplanmasının ardından, ilk müze binası oluşturulmuştur. Birinci Müze binası olan Alaaddin Camii’nde Süleyman Fikri ERTEN 1923 yılında Fahri Müze Memurluğu’ndan Asli Müze Memurluğu’na, 1924 yılında ise Müze Müdürlüğü’ne atanmıştır. 1923 yılında müzeye 20 lira ücretle ilk hademe ve 1924 yılında 10 lira ücretle Müze Muhafızı tayin edilmiştir.

1937 yılında Müze, ikinci binası olan Yivli Minare Camii’ne taşınmış ve 1972 yılına kadar burada kalmıştır. 1972 yılında ise Antalya Müzesi günümüz binasına taşınmıştır. 1974 yılında bir dönem, Yivli Camii tekrar Etnografya Müzesi olarak düzenlenmişse de  eserler daha sonra tekrar günümüz müze binasına getirilmiştir.

Antalya Müzesi 1982 yılında kapatılarak tamamen tadilattan geçirilmiş ve 1985 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. 1988 yılında  ‘Avrupa Konseyi Yılın Müzesi’ ödülüne layık görülen Antalya Müzesi bugün 30.000 metre kareyi kapsayan bir alanda on dört sergi salonu ile açık hava galerileri ve bahçeden oluşan alanda hizmet vermektedir. 2005 yılında müze binasına Likya Lahdi formlu yeni bir bölüm eklenmiştir.