Antalya Müzesi Müdürlüğü

Mozaikler Salonu

MOZAİKLER SALONU

Salon adını, tam ortasındaki havuzda yer alan Roma dönemine ait mozaiklerden alır. Seleukeia (Lyrbe) ve Ksanthos antik kentlerinde bulunmuş olan mozaiklerin bir kısmı mitolojik konuludur. Seleukeia Agorası’nda bulunan “Filozoflar Mozaiği” en çarpıcı eserler arasındadır. Mozaiğin çevresindeki bordürde, dönemin ünlü filozofları, şairleri, yazarları, devlet adamları, hatipleri ve matematikçileri resmedilmiştir. Burada; Solon, Thucydides, Lycurgos, Herodotos, Hesiodos ve Demosthenes’in portreleri bulunurken mozaiğin tam ortasında ise Homeros’un ismi geçmektedir.

Mozaikler Salonu olarak adlandırılmakla birlikte salonun dört bir tarafında mermer ve taştan yapılmış Roma Dönemi’ne (MS II-III. yüzyıl) ait heykel ve portreler yer almaktadır. Perge’de bulunmuş olan ve günümüz dama veya satrancı tarzında bir oyuna ait Roma Dönemi oyun taşı ziyaretçilerin dikkatlerini üzerinde toplamaktadır.

Mozaikler Salonu’nun bir bölümünde ise Roma Dönemi’ne ait, çeşitli kadın ve erkek portrelerinden oluşan önemli bir koleksiyon da yer almaktadır.